Проф. Мария Димитрова, дф
Тел.: (+359-2) 9236-568
Електронна поща: mdimitrova@pharmfac.mu-sofia.bg
През 1947г. в учебния план за обучение на фармацевти е включена дисциплината “История на фармацията и организация на аптечното дело”. През 1951г. се въвежда курс по организация и история на аптечното дело към катедрата по технология на лекарствените средства. През 1972г. се обособява като самостоятелна катедра, в резултат на интеграцията на научно-изследователската група “Аптечно дело” към Държавно аптечно обединение с Фармацевтичен факултет, МУ-София. Първи ръководител на катедрата е Доц. Михаил Милев, следван от Проф. Златка Димитрова, дфн, Проф. Друми Байнов, дмн, Доц. Мона Стефанова, дф и Проф. Генка Петрова-Ташкова, дфн. В катедрата се преподават, проучват и разработват медико-социални, фармакоикономически, регулаторни, организационни, исторически и практически проблеми от всички сфери на фармацията, както и висша математика, статистика и моделиране.
Освен в преподаванията на фармацевти членовете на академичния състав участват в международната магистърска програма по Оценка на здравните технологии с фармакоикономика; програмите по Стратегически мениджмънт на фармацевтичната дейност; Управление на клиничните изпитвания и специалности за СДО. Те са водещи експерти в България и чужбина.
Катедрата има акредитирана докторска програма по Фармакоикономика и фармацевтична регулация в ПН 7.3 Фармация. В катедрата са успешно защитени над 40 дисертации за ОНС доктор и 4 за НС доктор на науките.
Задължителни дисциплини:
Свободно избираеми и/или факултативни дисциплини:
Допълнително изучавани в катедрата учебни дисциплини за специализацията по време на обучението:
Катедрата провежда следдипломно обучение по: